Wizyta u Osteopaty – jak się przygotować?

10 września 2019

Częstym pytaniem pojawiającym się tuż przed spotkaniem z Osteopatą, jak mam przygotować się do wizyty? Co zabrać, co przygotować, aby wizyta przebiegała sprawnie?

Jest to bardzo dobre pytanie, na które postaramy się odpowiedzieć w kilku punktach!

Więc zaczynamy!

Co przygotować na wizytę u osteopaty?

Powód konsultacji

Zastanów się, jak wyglądają Twoje dolegliwości, od kiedy się zaczęły oraz jak się rozwijają/ły. Dokąd promieniuje ból, w którym miejscu jest umiejscowiony? Czy budzi Cię w nocy? Co było przyczyną dolegliwości? Co pomaga zmniejszyć odczuwane dolegliwości, a co sprawia, że nasilają się?

Te informacje będą ważne w celu postawienia prawidłowej diagnozy. Już na tym etapie Osteopata jest w stanie wykluczyć bądź potwierdzić hipotezę dotyczącą rozpoznania.

Choroby, na które cierpię

Przypomnij sobie na, co chorujesz. Bardzo często podczas wizyty zapominamy, że prócz powodu konsultacji mamy jeszcze inne dolegliwości, które mogą mieć wpływ na nasz obecny stan, bądź też go modyfikują. To, na jakie schorzenia cierpimy, determinuje podczas wizyty, z jakich technik korzystać będzie osteopata. Pozwoli to na w pełni bezpieczną pracę z pacjentem.

A narządy wewnętrzne?

Pamiętaj, że nasze ciało to nie tylko układ ruchu, ale także i narządy wewnętrzne, na które osteopata również jest wstanie wpływać. Może okazać się, że dolegliwości te są ze sobą powiązane lub że to narządy wewnętrzne dają ból rzutowany na nasz aparat ruchu na przykład na kręgosłup lędźwiowy. Nie bój się więc poinformować osteopaty, iż cierpisz na biegunki, zaparcia, wzdęcia, masz odczucie duszności kołatanie serca, krew w stolcu – to wszystko układa się w jedną całość.

Jakie leki biorę

Spisz sobie najlepiej na kartce jakie leki  bierzesz oraz na co. Często trudne do zapamiętania nazwy leków mogą uciec z głowy. Dlatego lepiej mieć je na kartce i uwolnić swoją głowę od trudnych i nazw leków.

Czy miałem jakieś urazy, operacje?

Przypomnij sobie urazy takie jak złamania, skręcenia, zwichnięcia, oparzenia. Spróbuj uszeregować je w swojej pamięci lub na kartce w sposób chronologiczny. Niekiedy pierwszy uraz jest przyczyną kolejnych dolegliwości pojawiających się w ciągu naszego życia. Czy prowadzona była fizjoterapia, rehabilitacja ?

Przypomnij sobie czy miałeś/aś wypadki komunikacyjne, upadki z wysokości, hospitalizacje.

Badania obrazowe

Nie zapomnij zabrać ze sobą badań obrazowych ! RTG, USG, MRI (rezonans magnetyczny), TK (Tomografia komputerowa), EMG (badanie elektromiograficzne). Jeśli masz, zabierz ze sobą płytę CD z badaniem lub klisze. Często opis nie mówi wszystkiego i jest konieczność samodzielnego spojrzenia przez osteopatę na badania.

Strój

Tutaj strój nie ma większego znaczenia. Większe znaczenie ma nie krępująca bielizna.  Osteopata obejrzy Cię z każdej strony, tak by móc postawić prawidłowe rozpoznanie i rozpocząć odpowiednie leczenie. Wymaga to rozebrania się do bielizny. Czasem to, co zobaczymy na skórze, już jest odpowiedzią na przyczynę dolegliwości pacjenta. Jeśli jednak wiesz, że podczas wizyty możesz czuć się niekomfortowo, weź ze sobą ubrania nie krępujące ruchów, w które będzie można szybko się przebrać po wstępnych oględzinach.

Jeśli masz już przygotowane odpowiedzi na powyższe pytania, to możesz udać się śmiało po pomoc do osteopaty, bez strachu, że jakieś pytanie Cię zaskoczy. Do zobaczenia! 🙂

 

Dr Łukasz Radziszewski

Fizjoterapeuta, Osteopata