Fizjoterapia Uroginekologiczna

Celem fizjoterapii uroginekologicznej jest utrwalenie prawidłowych wzorców ruchowy, prawidłowych nawyków oraz zwiększenie świadomości ciała kobiety.
Ćwiczenia wykonywane pod okiem fizjoterapeutki uroginekologicznej sprawią, że zaczniesz lepiej odczuwać swoje ciało, rozluźnisz bądź wzmocnisz mięśnie dna miednicy, zaczniesz lepiej rozumieć wpływ aktywności fizyczne oraz oddechu na funkcjonowanie mięśni dna miednicy.
Terapia prowadzona przez fizjoterapeutę uroginekologicznego jest zawsze dopasowana do Twoich potrzeb oraz problemu z którym się zgłaszasz. W zależności od występującego schorzenia wykorzystujemy pracę z oddechem, terapie manualną, ćwiczenia ruchowe, a to co najważniejsze podczas spotkania fizjoterapeuta uroginekologiczny dokładnie wyjaśni Ci na czym polega Twój problem i w jaki sposób możemy go rozwiązać.
Zmniejszenie lub całkowite zniwelowanie bolesnych miesiączek, likwidacja problemu nietrzymania moczu lub stolca, zmiejszenie lub zniesienie bólu podczas współżycia, czy też szybszy powrót do formy po porodzie to tylko niektóre z korzyści płynących z fizjoterapii uroginekologicznej i zbalansowanego, zdrowego dna miednicy.

Przebieg wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego

W pierwszej kolejności zostanie zebrany dokładny wywiad w celu ustalenia, z jakim problemem zgłasza się pacjent, jaki jest przebieg dolegliwości, co mogło być czynnikiem wyzwalającym. Fizjoterapeuta urologiczny dokładnie zapozna się z wynikami badań oraz przeprowadzonych konsultacji.
W następnej kolejności przechodzimy do dokładnego badania zarówno postawy, sposobu oddychania, jk i badania funkcjonalnego. Następnie zostanie przeprowadzone badanie manualne, miednicy, struktur mięśniowych, blizny po cesarskim cięciu lub innym zabiegu,. Jeżeli są do tego wskazania oraz pacjentka wyrazi zgodę, przeprowadzane jest badanie per vagina. Badanie to jest podobne do badania ginekologicznego, lecz odbywa się na kozetce gdzie pacjentka leży na plecach z zgiętymi nogami. Podczas tego badania fizjoterapeuta ocenia funkcjonalnie działanie mięśni dna miednicy, sprawdza czy nie doszło do obniżenia narządów rodnych. Po określeniu na czym polega problem, fizjoterapeuta przeprowadza terapie, nauczy poprawnego wykonywania ćwiczeń, prawidłowego oddechu, wyjaśni dokładnie na czym polega problem i przedstawi plan dalszej terapii. Wiedza i dokładne zrozumienie przez pacjenta na czym polega problem jest niezwykle istotnym elementem terapii, który pozwoli na jej postęp oraz możliwie najszybsze jego ustąpienie. Ćwiczenia otrzymane od fizjoterapeuty umożliwią pracę w zaciszu domowym oraz szybsze zmniejszenie dolegliwości z jakimi zgłasza się pacjent.

Kiedy udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego:

    • Nietrzymanie moczu,
    • Dysfunkcji pęcherza moczowego,
    • Bolesne współżycie,
    • Endometrioza,
    • Blizna po cesarskim cięciu
    • Bóle w obrębie miednicy oraz kręgosłupa lędźwiowego,
    • Obniżenie narządów rodnych,
    • Bolesne miesiączkowanie,
    • Rozejście mięśnia prostego brzucha,
    • Stany po porodzie,
    • Profilaktyka,
    • Przygotowanie do operacji proginekologicznych,
    • Przygotowanie do operacji w obrębie miednicy,
    • Ocena stanu mięśni dna miednicy,

Na wizytę zabrać należy wygodny strój oraz dokumentację medyczną, która może być przydatna do rozwiązania problemu.

 

mgr Ewa Maj
Fizjoterapeuta uroginekologiczny

 

 

Jeśli masz wątpliwości, czy możemy pomóc w Twoim przypadku – zadzwoń: 

REJESTRACJA: +48 660 197 814