Osteopatia po urazie – kiedy zacząć terapie?

9 września 2019

Osteopatia jest jedną z najskuteczniejszych form terapii, dostępnych pacjentom. Metoda ta jest znana i stosowana od 1874 roku, w Polsce pojawiła się stosunkowo nie dawno, bo dopiero w 2003 roku. Metoda ta już zdążyła zyskać ogromną popularność oraz uznanie wśród pacjentów, ze względu na szybkie i często spektakularne efekty prowadzonej terapii.

“Kiedy powinienem zgłosić się do osteopaty, gdy już pojawi się kontuzja?“

To pytanie bardzo często pojawia się wśród pacjentów. Bo jak długo powinniśmy odczekać przed udaniem się po pomoc do Osteopaty? I kiedy powinniśmy udać do Osteopaty ?

Odpowiedź jest prosta. Jak najszybciej!

Dlaczego?

Osteopata dzięki swojej wiedzy ogólnomedycznej, przeprowadzonej wnikliwej diagnostyce, w razie potrzeby skieruje pacjenta do odpowiedniego lekarza specjalisty, u którego chory uzyska niezbędną pomoc. Współpraca interdyscyplinarna, między specjalistami pozwala na dokładną diagnostykę, najlepszą możliwą terapię dostosowaną do potrzeb pacjenta, a tym samym osiągniecie celów założonych zarówno przez pacjenta, jak i terapeutę zdecydowanie łatwiej i szybciej.

Osteopata już w pierwszej fazie po urazie może rozpocząć terapie mającą na celu zmniejszenie stanu zapalnego, zmniejszenie obrzęku oraz przyśpieszenie procesów regeneracji w obrębie uszkodzonej struktury. Dzięki spojrzeniu holistycznemu okres powrotu do pełni sprawności znacznie skraca się.  W dalszych etapach Osteopatia pozwala zachować prawidłową jakość ruchu oraz odpowiednie napięcie tkanek, doskonale współgrając z prowadzonym procesem rehabilitacji.

Dokładne badanie wykonane przez wykwalifikowanego osteopatę nie tylko pozwoli uzyskać odpowiedź na pytanie “co się stało?”. Pozwoli również na przeprowadzenie terapii, która dla pacjenta będzie bezpieczna oraz przynosząca szybką ulgę. Techniki wykonywane przez Osteopatę na odpowiednie obszary anatomiczne, są wykonywane delikatnie oraz z dużą precyzją. Uzyskując tym samym zamierzony efekt w postaci drenażu, poprawy ukrwienia danego rejonu, ułatwienia odpływu krwi żylnej,  rozluźniania tkanki powięziowej, mięśniowej, nerwowej czy tez przywrócenia ruchomości stawom.

Łatwo można dojść do wniosku, że warto łączyć w procesie rehabilitacji zarówno fizjoterapie, jak i osteopatie, uzyskując w ten sposób najlepsze efekty. Można śmiało stwierdzić, że Osteopatia w rehabilitacji odnajduje się znakomicie, wspierając cały proces oraz przyśpieszając powrót do pełni sprawności.  A powrotu do zdrowia, to najcenniejsze, co może przynieść naszym pacjentom współpraca odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów.

Podsumowując, nie należy zwlekać z udaniem się do odpowiedniego specjalisty. Osteopata jest w stanie przynieść szybką ulgę w bólu oraz poprawić funkcjonowanie organizmu już w pierwszych fazach po urazie, także nie warto opóźniać swojego powrotu do zdrowia.

 

Dr Łukasz Radziszewski

Fizjoterapeuta, Osteopata