Osteopata – Kim jest? Co robi?

13 maja 2018

Osteopatia staje się coraz popularniejsza w naszym kraju. Mimo tego, iż jej pocżatki siegają roku 1874, w Polsce zaczeła pojawiać się dopiero od 15 lat. Także nic dziwnego, że często wiązane jest przez osoby, które nie miały styczności z osteopatią z kregarstwem,szarlatanizmem, szamanizmem oraz licznymi obawami wsród ludzi .

Aby pozbyć się tych fałszywych przekonań zacznijmy od tego kim był Andrew Taylor Still.
Andrew Taylor Still był Amerykańskim lekarzem, który zauważył, że medycyna ” Konwencjonalna” praktycznie sobie na ten czas z niczym nie radzi – większe szanse na przeżycie miały osoby, które nie spotkały na swej drodze medyka niż te, które spotkały. Pod wpływem swoich obserwacji oraz utraty znacznej części swoich dzieci na skutek epidemi Ospy, zaczął tworzyć w oparciu o anatomie i fizjologie „nową medycyne” opierającą się na kilku podstawowych założeniach:

1) Nasz organizm stanowi nierozerwalną całość

2) Budowa ciała oraz zachadzące w nim procesy są ze sobą wzajemnie powiązane ,tak w obszarze strukturalnym jak i psycho-duchowym

3) Organizm ma mechanizmy umożliwiające samoleczenie i autoregulacj

4) Leczenie organizmu wynika z trzech powyższych zasad

 

Zatem Osteopatia to szerokie spojrzenie na organizm ludzki jako nierozerwalną całość, respektując jego anatomie oraz fizjologie czyli nauki podstawowe, które zarówno dla medycyny jak i osteopatii są jednakowe.

OSTEOPATIA to oparte na zabiegach manualnych postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne dotyczące dysfunkcji ruchomości stawowej i tkankowej, w zakresie wpływu tych dysfunkcji na występowanie stanów chorobowych – mające na celu poprawę stanu zdrowia pacjentów, jak i profilaktykę w utrzymaniu tego dobrostanu.” taka definicja została przyjęta przez Towarzystwo Osteopatów Polskich, czyli w skrócie TOP.

Sam jej twórce definiuje Osteopatie jako „formę ulepszenia medycyny konwencjonalnej”.

W obecnie Osteopaci współpracują z lekarzami starając się, współnie rozwiązywac problemy zdrowotne pacjentów.

Osteopata poprzez badanie ocenia jakość tkanki, jej konsystencje, stan napiecia , jej ruchomość w celu oceny jej wpływu na objawy pacjenta. Pozwala to na szybkie wychwycenie problemu, zanim dojdzie do zmian utrwalonych. Osteopata dzięki swojej szerokiej wiedzy ogólnomedycznej, jest w stanie skierować pacjenta do odpowiedniego specjalisty w celu podjecia dlaszego leczenia tudzież konsultacji.

Osteopatia umożliwia poprawe funkcji, ruchomości oraz konsystencji tkanki, co tym samym pozwala na przyspieszenie procesu leczenia na przykład po skręceniach, urazach, operacjach i tym podobnych.

W czym może pomóc nam osteopatia?

Dolegliwości Bólowe Kręgosłupa

Dolegliwości Bólowe Stawów

Dolegliwości Bólowe Mięśni

Dolegliwości Bólowe w obrebie głowy – zawroty głowy, bóle głowy czy też migreny

Dyskopatia

Rwa Kulszowa, ramienna itp

Bolesne Miesiączki ( PMS)

Zaburzenia w obrebie układu pokarmowego

Wzmacnienia odporności u dzieci jak i dorosłych

Problemów w obrębie układu żucia

Leczenie Asymetrii ułożeniowej u niemowląt i noworodków

Refluksu

Niespokojny Sen u dzieci

i wielu wielu innych

 

Więc czy osteopatia jest czymś strasznym? 

Mam nadzieję,że teraz gdy już wiemy czym jest osteopatia, kim jest osteopata i na czym polega jego praca, nie będziemy mieli wątpliwości czy zaufać temu specjaliście! Gdyż wszystko, co robi Osteopata oparte jest na Anatomii, Fizjologii, Semiologii Medycznej i Biomechanice. Zabiegi wykonywane przez Osteopate są delikatne i całkowicie bezpieczne.

Pamiętaj jednak, że osteopata to osoba, która ukończyła 5 letnie szkolenie zakończone egzaminem klinicznym oraz obroną pracy! Także zawsze pytaj czy Osteopata Ukończył szkolenie,ile lat trwało i jaką szkołe kończył bo pozwoli, to na całkowicie bezpieczną wizytę u prawdziwego specjalisty.

W Polsce najstarszą szkołą jest Belgijska szkoła osteopatii – Sutherland College of Osteopathic Medicine ( SCOM).

 

Dr Łukasz Radziszewski
Fizjoterapeuta, Osteopata