Czy powodem bólu kręgosłupa zawsze jest problem z krążkiem międzykręgowym?

13 maja 2018

Czy powodem bólu kręgosłupa zawsze jest problem z krążkiem międzykręgowym?

Nie, nie zawsze, a nawet bardzo rzadko będzie on powodem dolegliwości bólowych kręgosłupa!
Do napisania tego tekstu zachęciło mnie pytanie, jakie otrzymałem na jednym z portali.

Otóż starsza Pani w wieku 75 lat boryka się z bólem kręgosłupa. Ból pojawia się w trakcie wyprostu, wchodzenia po schodach, pojawia się również pogłębiona lordoza lędźwiowa.
W badaniu obrazowym pojawia się zmiana w obrębie kręgosłupa i diagnoza: Choroba krążka międzykręgowego”.
Zalecono zastosowanie leczenia farmakologicznego. Niestety leczenie okazuje się nieskuteczne, do wyczerpania zalecanej dawki leku pozostało 6 dni z zalecanych dwóch tygodni.
Pytanie brzmi czy zastosowałbym już teraz fizjoterapię, czy po zakończeniu brania leku?

Problem w tym, że problem krążka międzykręgowego to jedynie 20% przypadków wszystkich bólów kręgosłupa. Kiedyś uważano, że 80% dolegliwości bólowych pochodzi właśnie ze strony krążka międzykręgowego. Obecnie badania naukowe dość drastycznie zmieniły te proporcje.

Bardzo często mam do czynienia z pacjentami, którzy w badaniu obrazowym mają ogromne zmian na poziomie krążka w badaniu obrazowym, natomiast w życiu codziennym odczuwają minimalne bądź nie odczuwają w ogóle dolegliwości bólowych. Spotykam również w swojej praktyce pacjentów, którzy mają niewielkie zmiany w obrębie krążka międzykręgowego, a nie są w stanie wyjść z łóżka.

Jak to się dzieje? W zdecydowanej większości mamy problem mięśniowo-powięziowy związany z napięciem struktur miękkich, a nie z chorobą krążka kręgowego, który prócz zmian w badaniu obrazowym nie daje nam żadnych dolegliwości.

Co więcej, okazuje się, że zmiany w obrębie krążka międzykręgowego są NORMALNYM objawem starzenia się kręgosłupa, na co wskazują poniżej zamieszczone badania.
Często zapomina się, że problemy bólowe kręgosłupa wywoływane mogą być nie tylko przez chorobę krążka międzykręgowego, ale również stan zapalny korzeni nerwowych, ucisk na struktury nerwowe, podwyższone napięcie mięśni, dysbalans mięśniowy, zaburzenia powięziowe, zaburzenia pochodzenia trzewnego, zablokowania stawowe, stany zapalne w obrębie więzadeł, torebek stawowych i wielu, wielu innych!

A więc Pamiętajmy!
Nie panikujmy, udajmy się na wizytę do osteopaty lub fizjoterapeuty i rozwiejmy nasze wątpliwości !
80% z dolegliwości bólowych kręgosłupa jesteśmy w stanie pozbyć się już na pierwszych wizytach !

A więc po co się męczyć ?:)

 

Dr Łukasz Radziszewski
Fizjoterapeuta, Osteopata