Jak przygotować się na wizytę u osteopaty dziecięcego?

26 lipca 2021

Osteopatia pediatryczna pozwala na pomoc maluszka w nowej sytuacji jakiej się znajdują, a mianowicie poza brzuszkiem mamy. Często nowe miejsce wiąże się z nowymi problemami i wyzwaniami, które stają przed malcem. Odpowiednie przygotowanie się do wizyty pozwoli skuteczniej rozwiązać zagadkę, której efektem może być brak snu, zaburzenia ssania, wypróżniania czy też bóle brzucha u dziecka.

Wywiad

W pierwszej kolejności podczas wizyty zostanie zebrany wywiad mający na celu określić, co jest problemem, kiedy i w jakich sytuacjach się to uwidacznia, jaki jest stan dziecka, jak funkcjonuje na codzień.
Warto więc wcześniej spisać sobie problemy, obserwacje z którymi pojawiają się Państwo u osteopaty. Im dokładniejsze informacje otrzyma osteopata tym trafniejsze będzie możliwe zlokalizowanie problemu. Należy pamiętać również, aby wywiad był zwięzły ale treściwy. Osteopata będzie dopytywał o równe ważne dla niego kwestie. Im precyzyjniejszy będzie wywiad tym szybciej przejdziemy do rozwiązywania problemu malucha.

Przypomnieć warto sobie jak przebiegała ciąża, czy matka w trakcie ciąży chorowała i przyjmowała jakieś leki czy też suplementy diety.
Czy pojawiały się w trakcie ciąży jakieś powikłania lub niepokojące rzeczy?

Jak przebiegał poród, czy pojawiły się podczas jego trwania komplikacje? Z jakich powodów sprawy przybrały taki obrót?

Jaki był stan dziecka zaraz po urodzeniu? Jaka była masa ciała urodzeniowa i obecna, jaka była i jest obecnie długość dziecka?

Ile uzyskał maluch punktów w skali APGAR?

Czy chciał ssać pierś? czy ulewał od urodzenia? Zwrócić należy uwagę na kupki dziecka, zachowanie w trakcie dnia/ nocy. Co robi gdy płacze? Ile po zjedzeniu pojawia się płacz, ulewanie?

Badanie

Podczas kolejnego etapu jakim jest badanie, maluszka należy rozebrać do pieluszki,  tu jest chwila, aby przebrać maluszka jeśli jest taka potrzeba- warto zabrać pieluszkę. Dla większego komfortu dziecka  zaleca się zabranie ze sobą kocyka, ewentualnie tetrowej pieluszki na której dziecko będzie leżało podczas zabiegu. 

Musimy pamiętać, że nie wiemy jak zareaguje dziecko na nową sytuacje w której się znajduje warto więc przygotować ulubione zabawki, które umilą czas podczas trwania zabiegu jak i pozwolą uspokoić maluszka jeśli zacznie płakać.

Z jakimi problemami może pomóc Twojemu dziecku osteopata? Dowiesz się z artykułu na temat Osteopatii w pediatrii. 

Pamiętaj Mamo, Pamiętaj Tato zabierz ze sobą

  • książeczkę zdrowia dziecka,
  • zapisany numer PESEL, 
  • kocyk lub pieluszkę tetrową, 
  • ulubione zabawki dziecka,
  • pieluszkę na przebranie,

Osteopatia Pediatryczna to bezpieczna a przede wszystkim bezbolesna forma pracy z dzieckiem. W naszym centrum dziećmi zajmują się osteopaci po licznych specjalistycznych kursach z zakresu osteopaty pediatrycznej- nie musicie się o nic martwić drodzy rodzice wasze maleństwo jest w dobrych rękach.

 

dr Łukasz Radziszewski
Fizjoterapeuta/ Osteopata